يكشنبه 4 اسفند 1398 | Sunday 23 February 2020

photo 2020 01 22 23 35 50

 

فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر دوتابعیتی درزندان اوین تحصن كرد

فریبا عادل‌خواه، زندانی دوتابعیتی ایرانی فرانسوی، در اعتراض به عدم امكان ملاقات با شریک زندگی‌اش، رولاند گابریل مارشال، مقابل ورودی بند زنان زندان اوین تحصن کرد.
ظاهراَ "عدم ثبت رسمی‌ ازدواج" این دو نفر مانع ملاقات است. سعید دهقان، وکیل فریبا عادل‌خواه، زندانی دوتابعیتی ایرانی فرانسوی، روز چهارشنبه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) با انتشار نامه‌ای، از تحصن موکل خود در مقابل درب ورودی بند زنان زندان اوین به دلیل ممانعت مسئولان زندان  از ملاقات او با شریک زندگی‌اش خبر داد.

آقای دهقان درخواست ملاقات خانم عادل خواه با گابریل مارشال را یک تقاضای ساده دانست که قاعدتاً نباید به دلایل "ملاحظات انسانی و اجتماعی" از سوی مقامات زندان رد می‌شد.

خانم عادل‌خواه در حالی اقدام به تحصن کرده که به گفته آقای دهقان، دچار "ضعف شدید ناشی از اعتصاب غذا" است.

فریبا عادل‌خواه و رولاند گابریل مارشال، هر دو از اعضای یک بنیاد پژوهشی دانشگاهی هستند. محور مطالعات هر دو فرهنگ و سنن مردم و اقوام خاورزمین است. عادل‌خواه تابعیت ایرانی فرانسوی و آقای مارشال تابعیت فرانسوی دارد.

خانم عادل‌خواه از خرداد ۹۸ به اتهام جاسوسی دستگیر و روانه زندان شد. رولاند مارشال، پژوهشگر فرانسوی که برای دیدن او به ایران آمده بود نیز به اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" دستگیر شد و تا امروز چندین بار قرار بازداشت موقتش تمدید شده است.

دهقان که وکالت هر دو این محققان را برعهده دارد، گفت که همچنان امیدوار است مقامات مسئول در زندان اوین امکان ملاقات این دو زندانی را فراهم کنند.

او در نامه‌ای که امروز در اختیار رسانه‌ها قرار داد، اشاره کرده که آقای مارشال، تنها و دور از وطن خود در زندان است و هیچ كسی را جز خانم عادل‌خواه، به عنوان شریك زندگی خود ندارد.

ظاهراً مسئولان زندان اوین، "عدم ثبت رسمی‌ ازدواج" این دو زندانی را مانع ملاقات دانستند كه به گفته وکیل آنها، این موضوع منطقاً نمی‌تواند دلیل موجهی برای این ممنوعیت باشد.

آقای دهقانی به بیش از ٣٨ سال سابقه زندگی مشترك این دو در فرانسه اشاره و تصریح کرد: «بنا بر اصول حاكم بر شریعت و انسانیت، همین سابقه موید وقوع شرعی و عرفی عقد نكاح است. از سوی دیگر، نكاح عقدی، رضایی است و برخلاف طلاق، تشریفاتی نیست و عمل و رفتار طرفین در طول این مدت طولانی، فراتر از لفظ و كلام بوده و خود گواه وقوع عقد بر مبنای رضایت طرفین است.»

وی در بخش دیگری از نامه خود راهکار عملی ملاقات این زندانیان را "ثبت رسمی‌ ازدواج این دو در همان زندان" دانست، چراکه به باور این وکیل، گویا قرار نیست در روند موجود كه غالباً بر "بازدارندگی" تمركز دارد و ظاهراً از "تسهیل‌كنندگی" غافل شده، تغییری ایجاد شود.

آقای دهقان اضافه کرد که با این راهکار، هم می‌توان از ورود صدمات و لطمات روحی بیشتر بر گابریل مارشال در غربت جلوگیری كرد و هم می‌توان مانع "مجازات مضاعف" برای این بازداشت‌شدگان شد.

به گفته وکیل خانم عادل‌خواه، اعتصای غذای او که از روز سوم دی ماه شروع شده است، همچنان ادامه دارد به همین دلیل بسیار ضعیف شده است.

خانم عادل‌خواه علاوه بر تبرئه از اتهام جاسوسی، از اتهام تشویش اذهان عمومی ‌به واسطه "مخالفت با قانون حجاب اجباری و مخالفت با قوانین تبعیض آمیز میان زن و مرد" هم تبرئه شد. دادگاه اما همچنان دو اتهام "اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم" و "تبلیغ علیه نظام" را در پرونده او ثبت کرده است.

پرونده رولاند گابریل مارشال نیز پس از تصمیم قضایی بازپرس و تایید دادستانی، با کیفرخواست اتهام "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی" صادر شده است. قرار است پرونده او در دادگاه انقلاب بررسی ‌شود.

مقامات فرانسه نسبت به بازداشت و زندانی شدن این دو شهروند خود به ایران اعتراض کرده‌اند.
«نقل از :کانال دویچه وله»

 110476379 amirkabit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

photo 2020 01 03 23 46 04

انتقال غیرقانونی #هنگامه_شهیدی به امین‌آباد به جای درمان بیماری قلبی
نقل از سایت
#اخبار_ایران

مژگان کشاورز یکی از زنان شجاعی است که این روزها در زندان اوین ۳۷ ساله شد.
از مژگان در رسانه‌ها کمتر می‌شنوید چون به این زن اجازه داشتن وکیل ندادند. او مادر یک کودک نه ساله است زنی که بارها با شجاعت به ظلم، زور و اجبار نه گفت، از جمله اولین فعالان ضد حجاب اجباری در کمپین چهارشنبه های سفید بود و دختران خیابان انقلاب.
بارها او را تحت فشار  قرار دادند تا از او اعتراف اجباری بگیرند.
یک بار بازجو صندلی را به سمتش پرتاب کرد که گردنش آسیب دیده. در نهایت ۲۳ سال زندان برای خاموش کردن اوست اما مژگان کشاورز همراه با نرگس محمدی، آتنا دائمی، صبا کردافشاری، یاسمن آریانی و منیره عربشاهی و سمانه نوروزی در داخل زندان در همبستگی با خانواده‌های کشته شدگان آبان دست به تحصن زدند

 

12345678

photo 2019 12 25 08 20 29

 

✨ زیرا خداست كه از لطف خود، هم اراده و هم قدرت هركاری را در شما ایجاد می‌کند.
فیلیپیان ۲:۱۳ ✨

ای پدر من که در آسمانها مراقب ونگران من هستی
                                                                                      
چگونه تو را بستایم
تویی که پادشاه عشقی!
 تو را نور عالم بخوانم...؟؟
یا راه و راستی و حیات...؟؟
تویی که تنها وسیله ی نجات من هستی...!
چه بخوانمت ؟؟
منجی...؟!
من از وصف و ستایش تو عاجز هستم
تویی که مالک قلب و روح منی..!
می خوانم تو را به بزرگی...
به شکوه ...
به عشق...
می خوانم به امانت به وفاداری به ایثار...
ای معبود من...
ای جان جانان من...
چگونه ستایشت کنم که شایسته ی مهربانیت باشد !
بغضی راه گلویم را بسته است
واشک هایم بی اختیار می بارد
باشد که این اشک ها نام تو را در قلب من جاودانه  حک کند
وتطهیر کند روحم را...
نام تو در تار وپود جانم آمیخته است
اکسیر محبتت جانم را جامی جاودانه نوشانید
تا وارث محبت تو در زمین باشم
آنگاه که مرا در آغوش پر از مهربانیت کشیدی
تنهایی  خود را در برابر عظمت وجلالت برای ابد به فراموشی سپردم
و در تو برای همیشه محو شدم !
گم شدم !
وچون بخاری به آسمان تو بازگشتم !
و در تو دوباره زنده شدم...

و اینک برای ابد در تو زندگی خواهم کرد !
ای خداوند پر جلال و مهربان من...
 واکنون در لحظات زیبای  تولد  مسیح یگانه ات برای تمامی آنها که قلب خود را به تو میسپارند طلب میکنم تمام نیکی های جاودانه را...
ودر نام قدوس تو  چراغی برای روشنایی این روزهای تاریک که بر سر مردمانم سایه افکنده است آرزو میکنم ومیدانم تو تواناترین توانا یان هستی و  مردم مرا نجات خواهی بخشید همانگونه که مرا نجات بخشیدی
معبود من از سر محبت ومهر نگاهی بر قوم پر از خستگی و  تنهای کشورم بینداز وبا دم روح بخش خویش بار دیگر در کالبد یخ زده ی ایران وایرانیان زندگی دوباره ای آغاز کن
ای که میبینی تمام ظلم ها را ...
تنها راه نجات و تنها چراغ شب های آنها تو خواهی بود ...
درنام پر جلال عیسی طلبیدم
آمین🙏

عرفان زبرجدی

photo 2019 11 13 21 02 43

 

اطمینان خاطر در آزمایشات زندگی:
 
رومیان ۸: ۳۲ – ۳۹
۳۲ در جایی که خدا حتی فرزند خود را از ما دریغ نکرد بلکه او را فرستاد تا در راه همه ما قربانی شود، آیا همه چیزها را به ما نخواهد بخشید؟ ۳۳ اکنون که خدا ما را برای خود برگزیده است ، دیگر چه کسی جرأت خواهد کرد بر ما اتهامی وارد آورد؟ آیا خود او؟ هرگز! چون اوست که ما را بخشیده و ما را به حضور خود پذیرفته است . ۳۴ پس دیگر چه کسی می تواند ما را محکوم نماید؟ آیا مسیح ؟ نه ! چون اوست که در راه ما مرد و زنده شد و اکنون در بالاترین مقام ، در کنار خدا نشسته است و برای ما شفاعت می کند. ۳۵ بنابراین ، چه اتفاقی ممکن است سبب شود که مسیح دیگر ما را محبت نکند؟ زمانی که ناراحتی و مصیبتی پیش می آید، و یا سختی و جفایی روی می دهد، آیا علت آن اینست که مسیح دیگر ما را دوست ندارد؟ و یا زمانی که در گرسنگی و تنگدستی هستیم و یا با خطر و مرگ روبرو می شویم ، آیا اینها نشان دهنده اینست که خدا ما را ترک گفته است ؟ ۳۶ هرگز! زیرا کتاب آسمانی می فرماید که ما باید آماده باشیم تا بخاطر خدا هر آن با مرگ روبرو شویم . ما همچون گوسفندانی هستیم که برای سر بریدن می برند. ۳۷ اما با وجود تمام اینها، پیروزی کامل و قطعی همواره از آن ماست ! چگونه ؟ به یاری عیسی مسیح که آنقدر ما را محبت کرد که جانش را در راه ما فدا ساخت ! ۳۸ زیرا من یقین می دانم که هیچ چیز نمی تواند محبت مسیح را از ما باز دارد. نه مرگ ،نه زندگی ، نه فرشتگان و نه قدرتهای جهنم ، هیچیک قدرت چنین کاری را ندارند. حوادث امروز و نگرانیهای فردا نیز قادر نیستند خللی در این محبت وارد کنند. ۳۹ در اوج آسمان و در عمق اقیانوسها، هیچ موجودی نمی تواند ما را از محبت خدا که در مرگ فداکارانه خداوند ما عیسی مسیح آشکار شده ، محروم سازد. آمین!
عزیزان، همهٔ ما آزمایشات و سختی هایی را در این زندگی تجربه خواهیم نمود.
در آن زمان‌های دشوار اگر به حقیقت محبت خداوند متصل نباشیم، قادر با حفظ ایمان و حتی شاید ادامه حیات نخواهیم بود.
اجازه بفرمایید تا با ذکر سه‌ دلیل یاد آور لنگر مطمئن محبت خداوند شده تا چنانچه شما در آزمایشات دشوار گرفتارآمدید
آن یاد آوری‌ها به شما اطمینان خاطر و آرامش بدهند.
اول این که - خداوند همیشه احتیاجات ما را بر آورده خواهد فرمود.
این بدان معنا نیست که او حتما هر چه ما میخواهیم به ما می‌‌دهد.
بلکه این بدان معناست که خداوند هر آن چه را که برای به انجام رسانیدن نقشه‌اش در زندگیمان به آن نیاز داریم، برای ما مهیا خواهد فرمود.
هدف اصلی خداوند برای هر ایماندار به مسیح این است که او را شبیه فرزند خود مسیح گرداند و نه این که هر چه او
در خواست می‌‌کند فورا به او بدهد.
دوّمین دلیلی که ما می‌‌توانیم به محبت خداوند اطمینان داشته تا در آزمایشات سخت زندگی لنگری ثابت و استوار برایمان باشد این است که، "او هرگز ما را تنها رها نمی کند!"
خداوند خود قول داده که همیشه با ما خواهد بود. (عبرانیان ۱۳: ۵(
۵ از پول دوستی بپرهیزید و به آنچه دارید قانع باشید، زیرا خدا فرموده است : “شما را هرگز تنها نخواهم گذاشت و
ترک نخواهم کرد.” آمین!
در سختی‌های زندگی گاهی احساس می‌‌کنیم که حتی دوستان و فامیل نیز ما را فراموش کرده اند، و این تجربه‌ای است
بسیار دردناک.
ولی‌ خداوند ما روح القدس، روح مقدّس خود را به این جهان فرستاده تا در ما  -و با ما باشد تا روزی که او ما را به نزد خود به بهشت برد. (یوحنا ۱۴: ۱۶ – ۱۷(
۱۶ و من از “پدرم “ درخواست خواهم کرد تا پشتیبان و تسلی بخش دیگری به شما عطا نماید که همیشه با شما بماند. ۱۷ این پشتیبان و تسلی بخش همان روح القدس است که شما را با تمام حقایق آشنا خواهد کرد. مردم دنیا به او دسترسی ندارند، چون نه در جستجوی اوهستند و نه او را می شناسند. ولی شما در جستجوی او هستید و او را می شناسید، چون او همیشه با شماست و در وجودتان خواهد بود. آمین!
روح القدس، همهٔ آن ‌چیزی است که ما به آن نیاز داریم.
در همه حال او، راهنما - مددکار - آرامش دهنده و مشوق ماست.
سومین دلیل برای اطمینان به محبت خداوند در آزمایشات زندگی این است که، "محبت او ابدی است."
اگر چه خداوند گاهی اجازه می‌‌دهد تا ما آزمایش هایی دشوار را تجربه کنیم.
ولی‌ صرف نظر از شرایط و اوضاع و احوال ما و تصمیمات اشتباهی که اتخاذ می‌‌کنیم، خداوند همچنان ما را دوست
خواهد داشت!
گاهی والدین دلسوز هم اجازه می‌‌دهند تا فرزندان سر کششان نتیجهٔ تصمیمات و اعمال اشتباه خود را بچشند.
والدین از قبل به خوبی از این که فرزندان آنها از تجربهٔ تصمیمات و اعمال اشتباه خود چه درس هایی خواهند آموخت واقف می‌‌باشند.
گاهی دشواری هایی که ما در زندگی با آنها روبرو می‌‌شویم بر اثر گناه و یا اشتباهات خودمان نیستند، بلکه این دیگرانسانها هستند که بنا به هر دلیل مسبب آنها می‌‌باشند.
حتی در آن شرایط نیز خداوند بر اوضاع کاملا مسلط است.

او حتما آن شرایط

 دشوار را نیز برای جلال نام خود و تقویت ایمان ما به کار خواهد برد.
پس بنابر این، در آزمایشها و روزهای بسیار سخت زندگی می‌‌توانیم به یاد آوریم که:
۱ - خداوند همهٔ نیاز‌های ما را بر آورده خواهد نمود.
۲ - خداوند همیشه، و در همه حال با ماست و هرگز ما را تنها رها نخواهد فرمود.
۳ - او ما را تا ابدیت دوست می‌‌دارد.
اگر چه مسیح خود فرمود که ما در این زندگی با سختی هایی مواجه خواهیم شد، ولی‌ او همچنین ما را امید بخشیده و
تشویق می‌‌فرماید.
چرا که او خود بر تمام وسوسه‌های دنیا و نهایتا مرگ پیروز شد.
او یگانه پیروزمند نهأیی است.
فراموش نکنید که، آزمایش‌ها و سختی‌ها می‌‌گذرند ولی‌ محبت خداوند ابدی است!
نقل از :کانال تلگرامی کلیسای متحد فارس زبان آلمان

photo 2019 09 10 16 06 52

سلام بردختری که آبی آسمانى اورادراغوش کشید
سلام برآبی دختران آسمانی وطنم
آری اینک از تو میگویم
تویی که ازکمترین حق یک انسان محروم بودی
تویی که به جرم اقازاده نبودن  تاوان ده جرمی به بزرگی تنها!!تماشای ورزش موردعلاقه ات شدی
شاید روزی برای نوادگان ما شنیدن این حکایت به افسانه ای تلخ یا رمانی غم انگیز شبیه باشد امااینک این واقعیت تلخ امروزه ایرانست
مایی که سرزمینمان به داشتن فرهنگی غنی وپادشاهانی چون کوروش به خود میباليم
ما راچه شدکه به این نقطه ازبدویت رسیدیم
ماراچه شدکه سکوت کردیم واجازه دادیم که گرگان درنده برایمان در نهایت قساوت عدل را جاری کنند
به کجامیتازیم اینچنین به شتاب که حرمخواران زالو صفت رارها کرده به مظلومان بی کس ناجوانمردانه حکم میرانیم
دختران غمگین سرزمین من
آروزیم این است
لبتان روزی به لبخند بازشود
دلتان به شادی
چهره تان به تبسم
ودست هایتان به ازادی
وموهایتان به رهایی
سلامی دوباره وهمیشگی گوید
سلامی به بلندای فرهنگ دیرپای دیار پهناورم ایران
سلام برآزادی
سلام برعدالت
برتوکه آسمان آبی هم ازنظاره ی اتش وجودت شرمگینانه گریست
سلام برروح تمام کشته شدگان از ظلم حاکمان جور
ناهید علی اکبری

photo 2019 07 21 02 01 53

يادش بخير دختركي بودم با تمام شوقي كه ميتوان در يك كودك انتظار داشت..
شيطون وبازيگوش وسر به هوا..
وعاشق  بازي ..
وچه دشوار است همبازي نيافتن..
دور وبرم خالي بود ومتاسفانه دختركي ديگر كنارم نبود تا دخترانه بازي كنم ...
همبازيهايم همه پسر بودند ...
و من به ناچار  پسرانه بزرگ شدم...
پسر بودن حتي كم كم جاي دخترك لجباز ولوس را هم گرفت..
هرچه زمان گذشت من بيشتر تبديل به يك مردشدم
يك مرد تمام عيار...
و هيچگاه نتوانستم طعم بازي زندگي را بچشم
هرگاه خواستم زنانه عشق بورزم مردانه با من جنگيدند
وهرگاه مردانه جنگيدم در هياهوي زندگي عشق را گم كردم ...
آه كه چقدر دلم ميخواست هنوز هم دخترك درونم زنده مي بود...
كاش هيچوقت با پسرها بزرگ نميشدم...
كاش هميشه تنها يك زن مي بودم با تمام ضعف ها وزودرنجي هايش...
من قاعده ي بازي با مردها را بلد نبودم وچه بي رحمانه شكست خوردم...
واينك در اوج میانسالی براي دخترك هاي زيبا ومهربان مينويسم
شما را به تمام مقدسات قسم  كه همبازي پسرها نشويد ..
پسرها تمام ضعف هايشان وباخت هايشان را روزي بد جبران ميكنند...
 روزي كه تو زير اوار احساس جان خواهي داد...
با پسرها هم بازي نشويد....
با پسرها همبازي نشويد..
روز دختر برتمام انهايي كه هنوز دخترك درونشان نفس مي كشد مبارك باد
ناهيد علي اكبري

photo 2019 07 06 10 58 47

بخشش و محبت اصل بنیادین ایمان مسیحی
درس بخشش یکی از اساسی ترین اصولیست که عیسی مسیح به شاگردان خود آموخت.
بدون اصل بخشش و محبت، پادشاهی خدا در زندگي ما جلو نمی رود. مسیح می دانست که روزهای سختی در انتظار شاگردان است و اگر آنها یاد نگیرند که ببخشند، از پا در خواهند آمد.
یکی از نقاط قوت ما در مسیحیت، بخشش در مقابل بدیست.
 خدا ما را در عیسی مسیح بخشید تا ما نیز دیگران را ببخشیم. اين يك قدم براي شناخت كلام  خدا و تشخيص خواست خدا براي ماست چون عیسی مسیح آمد تا درس بخشش و محبت را بما بیاموزد، تا طبیعت بره را داشته باشیم.
اگر ما هر روز با مسیح مشارکت داشته و در کلام او تفکر کرده و به آن عمل نمائیم، و وقتي در حضور او مي مانيم او شخصيت و ماهيت خودش رو براي ما اشكار ميكنه و از اتش حضور او   و سلامتي او پر گشته  و ازاد ميشويم از هر رنج از هر اسارت  و كدورت و اين چنين است كه میتوانیم  با قدرت روح یکدیگر را ببخشیم و محبت نمائیم، و شاهدي مؤثر باشيم بر اَي ملكوت مسيح و پيروز بر عوامل و موانع دنيا
و مردم این جهان خواهند دانست که ما شاگردان مسیح هستیم.
مهدی محرم زاده

photo 2019 05 31 19 07 35

عيد صعود بر تمام فرزندان خداوندمبارك باد ♥️
برکت خداوند بر زندگی تک تک دوستانم جاری باد
عرفان زبرجدی

photo 2019 05 30 12 12 13

 

عید پنطیکاست!
این کلمه برای هر مسیحی، در هر جا، یادآور منظرۀ پرشکوه قرارگیری زبانه‌های آتش بر سر مسیحیان اولیه و افاضۀ عطای شگفت‌انگیز زبان‌ها به‌عنوان نشانۀ افاضۀ روح‌القدس می‌باشد. این رویدادها در باب دوم کتاب اعمال رسولان ثبت شده است. اما آیا یادآوری این صحنۀ حیرت‌انگیز کافی است؟ آیا نباید معنی عمیق‌تر این رویداد را جستجو کرد؟ این واقعه چه مفهومی برای آنانی که آنجا حاضر بودند، داشت؟ و امروز چه مفهومی برای ما دارد؟

پنطیکاست در اصل واژه‌ای است یونانی به معنی پنجاه. این کلمه در ترجمۀ یونانی تورات، نام یکی از سه عید بزرگ یهودیان بود. در زبان عبری، این عید را "عید هفته‌ها" می‌نامیدند که شرح آن در لاویان باب ۲۳ و تثنیه باب ۱۶ آمده است.

این دورۀ پنجاه روزه که منتهی به این عید می‌شد (نام پنطیکاست یا پنجاهه به همین جهت بر آن گذارده شده است)، از فردای آخرین شنبۀ عید پِسَح (فِصَح) آغاز می‌شد. در اولین روز این پنجاهه، اولین بافه از نوبر گندم را همراه با برۀ قربانی به حضور خداوند می‌آوردند.

در روز پنجاهم، یعنی در روز پنطیکاست، دو گِردۀ نان که با خمیرمایه و با آرد مرغوب پخته شده، باز همراه با برۀ قربانی، به حضور خداوند آورده می‌شد. به این شکل، درو محصول را جشن می‌گرفتند. شور و شعف این جشن را به‌راحتی می‌توان تجسم کرد.

پس از گذشت قرن‌ها، یهودیان پی‌بردند که این عید برای آنان معنایی عمیق‌تر در بردارد. عید پنطیکاست در ماه سوم سال عبری واقع بود، یعنی در همان ماهی که خداوند عهد خود را بر کوه سینا به موسی عطا فرمود (خروج ۱۹). خداوند وعده داده بود که اگر ایشان از فرایض این عهد اطاعت کنند، محصول ایشان را برکت خواهد داد (تثنیه ۲۸). پس جای تعجب نیست که برای قوم یهود، عید پنطیکاست نماد و مظهر تجدید عهد ایشان با خداوند بود.

حال، بیایید به رویدادهای پنطیکاستِ عهدجدید نگاهی بیافکنیم. خداوند عیسی در روز تهیۀ عید پسح مصلوب شد و در فردای سَبّت پسح قیام فرمود. پیش از رنج صلیب، وعده داد که روح‌القدس را بفرستد (یوحنا ۱۴:‏۱۶-‌‌‏۱۷). به هنگام غروب روز قیام (که اولین روز دورۀ پنجاهه منتهی به روز پنطیکاست بود)، عیسی از درهای بسته عبور کرد و خود را به شاگردان ظاهر فرمود. او دو بار شاگردان را با کلمۀ "سلام" (سلامتی و آرامش)، تحیت گفت و آنگاه، بر ایشان دمید و فرمود‌:

«روح‌القدس را بیابید!» (یوحنا ۲۰:‏۲۲). برای کسی که ایمان داشت، این نوبری بود برای عید پنطیکاست! بعد از پنجاه روز، «چون روز پنطیکاست رسید» (اعمال رسولان ۲:‏۱)، روح‌القدس نازل شد. روح‌القدس در وجود مؤمنین ساکن شد.

همانگونه که گرده‌های نان تازه که در حضور خداوند در روز پنطیکاست تکان داده می‌شد، حاوی خمیرمایه بود، کلیسای تازه متولد شده، یعنی آنانی که در مسیح عادل شمرده شده بودند، در خود خمیرمایۀ روح‌القدس را داشتند. و همانگونه که عید پنطیکاست مظهر عهد خدا با قوم یهود بود، افاضۀ روح‌القدس نیز مظهر عهد و میثاق جدید خدا با تمام بشریت بود. این همان وعده‌ای است که خدا به زبان ارمیای نبی فرموده بود که «... با خاندان اسرائیل و خاندان یهودا عهد تازه‌ای خواهم بست، نه مثل آن عهدی که با پدران ایشان بستم... شریعت خود را در باطن ایشان خواهم نهاد و آن را بر دل ایشان خواهم نوشت و من خدای ایشان خواهم بود و ایشان قوم من خواهند بود» (ارمیا ۳۱:‏۳۱-‌‌‏۳۳).

عهد قدیمی، عهدی بود بیرونی و مبتنی بر احکام و تشریفات؛ در حالی که عهد و میثاق نو، درونی است و بر دل و فکر انسان نوشته می‌شود. عهد قدیم نظامی بود که به گناه انسان اشاره می‌کرد، اما مجازات آن را به زمانی دورتر موکول می‌کرد؛ در این خصوص نویسندۀ رساله به عبرانیان چه زیبا می‌گوید که «... این قربانی‌ها همه ساله، ... خاطرۀ تلخ نافرمانی‌ها و گناهان‌شان را به یادشان می‌آورد، زیرا محال است که خون گاوها و بزها واقعاً لکه‌های گناه را پاک سازد» (عبرانیان ۱۰:‏۳-‌‌‏۴ ترجمۀ تفسیری). اما میثاق جدید بر قربانیِ "یک‌بار برای همیشۀ" عیسی و بر عدالت او استوار است که تاوان تمام جهالت‌ها و بی‌ایمانی‌های ما را پس داد.

حال، پنطیکاست امروز برای ما چه معنایی دارد؟ پاسخ آن، "تحول در زندگی" است. عیسی قربانی گناه و قربانی سلامتی ماست. اگر ایمان داشته باشیم که عیسی بر روی صلیب به‌جای ما مرده و اگر از گناهان‌مان توبه کنیم، میثاق و عهدجدید خدا شامل حال ما نیز می‌شود به‌عنوان نشان رابطۀ جدیدمان با خدا بر اساس این میثاق، روح‌القدس در وجود ما سکونت می‌گزیند و ما را وارد جشن شاد و پر شکوه پنطیکاست می‌سازد. روح‌القدس ما را توانایی می‌بخشد تا شریعت محبت را به‌جا آوریم، محبت به خدا و به انسان‌ها. ما عضو خانوادۀ الهی می‌گردیم و اجازه می‌یابیم آزادانه به حضور او داخل شویم. هر چقدر بیشتر تسلیم روح‌القدس شویم و اجازه دهیم که او وجود ما را کنترل کند، او ما را متوجه گناهان نهان و پوشیدۀ زندگی‌مان می‌سازد و به ما قدرت می‌بخشد تا بر آن گناهان چیره شویم.

معنای دیگر پنطیکاست این است که همراه با افاضۀ روح‌القدس، مأموریت جدیدی نیز بر دوش ما گذارده می‌شود. عیسی به پیروانش دستور داد که «بروید و همۀ امت‌ها را شاگرد سازید» (متی ۲۸:‏۱۹). اما به ایشان فرمود که پیش از حرکت، در اورشلیم بمانند تا روح‌القدس موعود را بیابند. بنابراین، هدف عطای روح‌القدس، اعلام خبر خوش انجیل به انسان‌هاست.

در تقویم کلیسایی، فصل نیایشی کلیسا بعد از ایام عید قیام میباشد، که جشن نزول روح القدس بر کلیساست. شروع دوره ای که توسط روح القدس، کلیسا (ایمانداران به مسیح) تحت راهنمایی و هدایت او قرار گرفت.(مراجعه شود به اعمال رسولان باب ۲ آیات ۱ تا ۴۱)

در این روز مقدس، وقتی روح القدوس بر رسولان مسیح قرار گرفت؛ در حالیکه رسولان مسیح به زبان محلی مردم جلیل صحبت میکردند، ولی تمامی مردمی که از زبانهای بیگانه در آن جمع حضور داشتند یکباره ، گفته های ایشان را کاملا فهمیدند و روح القدوس به همه، فهم درک کردن زبانهای غیر را عطا فرمود.

پنطیکاست درهشتمین یکشنبه بعد ازعید قیام، یا پنجاه روز بعد از عید قیام میباشد.

کلمه ی پنطیکاست ‘Pentecost’  از یونانی آمده و به معنی پنجاهمین است. کلمه ی پنطیکاست در ابتدا به عید یهودیان نسبت داده شد که عیدی است که پنجاه روز بعد از عید فصح میباشد، زمانیکه اولین محصول گندم درو شده، به خداوند تقدیم شد که به عید هفته ها مشهور است ( مراجعه شود به لاویان باب ۲۳ آیات ۱۵ تا ۲۱) و مراجعه کنید به ( تثنیه باب ۱۶ آیات ۹ تا ۱۱).

باب دوم از کتاب اعمال رسولان با این جمله آغاز میشود که چون عید هفته ها یا روز پنطیکاست فرا رسید..

بعضی از مسیحیان، این زمان را بعنوان تولد کلیسا، محترم می شمارند، زیرا که از این زمان بود که رسولان مسیح، با یاری و هدایت روح القدس، پیام نجات بخش انجیل مسیح را به جهان اعلام کردند. در حقیقت این زمان شروع کار جدید مسیح برای کلیساست تا از این طریق نجات جهانیان را فراهم کند و کار کلیسا از این زمان آغاز شد.

عید پنطیکاست از قدیمی ترین جشن های تاریخ کلیساست. عید پنطیکاست هر ساله روزش در تقویم تغییر میکند و بستگی به این دارد که روز عید قیام به چه زمانی بیفتد.

در روز یکشنبه ی پنطیکاست، وقتیکه روح القدس بر رسولان مسیح قرار گرفت و نزول آمد، آنها از هدایای روح القدس لبریز شدند. این هدایا به آنها قدرت و یاری رسانید تا بتوانند پیام انجیل مسیح را به تمامی اقوام دنیا برسانند. امروزه این فیض روح القدس، برای ما نیز بصورت فیض رایگان ریخته میشود و از طریق آن میتوانیم روح خود را چنان درزندگی با خداوند تقدیم کنیم که ثمرات آن در زندگی مسیحی مان به روشنی دیده شود.

پولس رسول در اول قرنتیان باب ۱۲ میفرماید:

ظهور روح، به هر کس برای منفعت همگان داده میشود. به یکی به وسیله روح، کلام حکمت داده میشود، به دیگری به واسطه همان روح، کلام معرفت و به شخصی دیگر به وسیله همان روح، ایمان و به دیگری باز توسط همان روح، عطایای شفا دادن. به شخصی دیگر قدرت انجام معجزات داده میشود، به دیگری نبوت، و به دیگری تشخیص ارواح. و باز به شخصی دیگر سخن گفتن به انواع زبانهای غیر بخشیده میشود و به دیگری ترجمه ی زبانهای غیر. اما همه ی اینها را همان یک روح به عمل می اورد و آنها را به اراده خود تقسیم کرده، به هر کس می بخشد.

عطایا روح در ایمانداران نشانه های و میوه هایی دارد که توسط و از طریق آنها میتوان تشخیص داد که این عطایای روح القدس میباشد؛

پولس رسول در غلاطیان باب پنج ۵ میفرماید: میوه و نشانه هایی که ثمرات روح در شخص ایماندار مشخص میشود این است:

                                با کمی دقت در وقایع این عید در عهد جدید به این مطالب می رسیم. خداوند عیسی در روز تهیه ی عید پسح مصلوب شد و در فردای سَبّت پسح قیام فرمود. پیش از رنج صلیب، وعده داد که روح‌القدس را بفرستد:

«و من از “پدرم “درخواست خواهم کرد تا پشتیبان و تسلی بخش دیگری به شما عطا نماید که همیشه با شما بماند. این پشتیبان و تسلی بخش همان روح القدس است که شما را با تمام حقایق آشنا خواهد کرد. مردم دنیا به او دسترسی ندارند، چون نه در جستجوی او هستند و نه او را می شناسند. ولی شما در جستجوی او هستید و او را می شناسید، چون او همیشه با شماست و در وجودتان خواهد بود.» (یوحنا 14 : ‏۱۶-‌‌‏۱۷)

به هنگام غروب روز قیام (که اولین روز دورۀ پنجاهه منتهی به روز پنطیکاست بود)، عیسی از درهای بسته عبور کرد و خود را به شاگردان ظاهر فرمود. او دو بار شاگردان را با کلمۀ «سلام» (سلامتی و آرامش)، تحیت گفت و آنگاه، بر ایشان دمید و فرمود‌:

«روح‌القدس را بیابید! » (یوحنا، 20 : ‏۲۲). برای کسی که ایمان داشت، این نوبری بود برای عید پنطیکاست! بعد از پنجاه روز، «چون روز پنطیکاست رسید» (اعمال رسولان2 : ‏۱)، روح‌القدس نازل شد. روح‌القدس در وجود مؤمنین ساکن شد.این همان وعده‌ای است که خدا به زبان ارمیای نبی فرموده بود که «… با خاندان اسرائیل و خاندان یهودا عهد تازه‌ای خواهم بست، نه مثل آن عهدی که با پدران ایشان بستم… شریعت خود را در باطن ایشان خواهم نهاد و آن را بر دل ایشان خواهم نوشت و من خدای ایشان خواهم بود و ایشان قوم من خواهند بود» (ارمیا ۳۱ : ‏۳۱ – ‌‌‏۳۳)


به یک معنی پنطیکاست ابطال لعنت برج بابل است (پیدایش 11 : ۶ – ۷). زمانی که تمام بشر یک قوم بود با یک زبان و با یک هدف شرارت‌بار، خدا زبان‌شان را منقسم کرد تا هدف‌شان را باطل سازد و ایشان را پراکنده کند. اما در پنطیکاست، نقشه ی الهی این بود که همه ی مؤمنین به‌واسطه ی روح‌القدس یک قوم گردند و یک هدف داشته باشند که همانا اعلام معرفت عیسای مسیح به جهان می‌باشد؛ و به ایشان یک زبان بخشیده شد تا این هدف را تحقق بخشند، و آن زبان محبت است. به گفته ی پولس، خدا «… این مسئولیت را به ما سپرده تا پیغام این آشتی را به دیگران نیز برسانیم… ما سفیران مسیح هستیم. خدا به‌وسیله ی ما با شما سخن می‌گوید» (دوم قرنتیان ۵ : ‏۱۸و۲۰). این دعوتی است والا و افتخاری است بس عظیم برای هر ایماندار.

معنای دیگر پنطیکاست این است که همراه با افاضه ی روح‌القدس، مأموریت جدیدی نیز بر دوش ما گذارده می‌شود. عیسی به پیروانش دستور داد که «بروید و همه ی امت‌ها را شاگرد سازید» (متی ۲۸ : ‏۱۹). اما به ایشان فرمود که پیش از حرکت، در اورشلیم بمانند تا روح‌القدس موعود را بیابند. بنابراین، هدف عطای روح‌القدس، اعلام خبر خوش انجیل به انسان‌هاست.

حال، پنطیکاست امروز برای ما چه معنایی دارد؟

پاسخ آن، «تحول در زندگی» است. عیسی قربانی گناه و قربانی سلامتی ماست. اگر ایمان داشته باشیم که عیسی بر روی صلیب به‌جای ما مرده و اگر از گناهان‌مان توبه کنیم، میثاق و عهدجدید خدا شامل حال ما نیز می‌شود به‌عنوان نشان رابطه ی جدیدمان با خدا بر اساس این میثاق، روح‌القدس در وجود ما سکونت می‌گزیند و ما را وارد جشن شاد و پر شکوه پنطیکاست می‌سازد. روح‌القدس ما را توانایی می‌بخشد تا شریعت محبت را به‌جا آوریم، محبت به خدا و به انسان‌ها. ما عضو خانواده ی الهی می‌گردیم و اجازه می‌یابیم آزادانه به حضور او داخل شویم. هر چقدر بیشتر تسلیم روح‌القدس شویم و اجازه دهیم که او وجود ما را کنترل کند، او ما را متوجه گناهان نهان و پوشیده ی زندگی‌مان می‌سازد و به ما قدرت می‌بخشد تا بر آن گناهان چیره شویم.


پنطیکاست یعنی ارتباط با خدا، زندگی جاوید و هدفمند با کمک روح خداوند، اطمینان از حیاتی نو در عرش خداوند! امیدوارم که در این روز خداوند قلب همه ما را مجددا لمس نماید و از هدایای بیکران خود ما را نیز بی نصیب نگذارد.
ثمره ی روح،

محبت، شادی، آرامش، صبر، مهربانی، نیکویی، وفاداری، فروتنی و خویشتنداری است.

پنطیکاست یعنی رابطه‌ای جدید با خدا، آغازی جدید، زندگی جدید، هدفی جدید، پیامی پیروزمند، و اطمینان از حیاتی نو در ملکوت جدید خداوند! باشد که در این پنطیکاست خداوند قلب و وجود شما را مالامال از قدردانی نماید، قدردانی به‌خاطر این هدیۀ پرارزش
گرد اوری :عرفان زبرجدی

Template Design:Joomla