شنبه 9 فروردين 1399 | Saturday 28 March 2020

رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی ایران می‌گوید امسال شیری در مدارس توزیع نمی‌شود و علت آن عدم تأمین بودجه از سوی دولت است. 

ضا باکری می‌گوید برای توزیع شیر در مدارس امسال ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده بود که تأمین نشده و به همین دلیل خبری از توزیع شیر در مدارس نیست.

او همچنین از اختصاص ۱۸۰ میلیارد تومان بودجه به آموزش و پرورش برای پرداخت بدهی کارخانجات لبنی خبر داد و گفت: «این پول چند روز گذشته به آموزش و پرورش پرداخت شد تا بدهی شیر مدارس از سال گذشته پرداخت شود.»

توزیع شیر به صورت رایگان در مدارس ایران سال‌هاست به عنوان یک برنامه پیش برده می‌شود اما همواره اجرای آن با مسائلی روبرو بوده است. در برخی دوره‌ها که این طرح عملی شد، شکایاتی از کیفیت شیرهای توزیع شده در مدارس وجود داشت. مسمومیت دانش‌آموزان به دلیل فاسد بودن شیرهای توزیعی در برخی مدارس و اضافه کردن آب به شیر از جمله این مسائل بود.

اما نکته‌ی مهم این است که توزیع شیر رایگان به دانش‌آموزان به دلیل کسری بودجه دولت در سال‌های گذشته هیچ‌وقت به صورت مستمر ادامه نیافته است.

در حالی که اکنون دبیر انجمن صنایع لبنی ایران توزیع شیر میان دانش‌آموزان در سال آینده را منتفی اعلام کرده، همین امسال نیز توزیع شیر با حاشیه‌هایی روبرو بوده است.

وزارت آموزش و پرورش بر اساس مصوبات قرار بود ۷۰ نوبت شیر در مدارس کشور توزیع کند که موفق نشد و تنها ۲۵ نوبت شیر در میان دانش‌آموزان توزیع شد. علت هم بدهی دولت به شرکت‌های تولیدکننده‌ی شیر بود.

توزیع رایگان شیر در مدارس به همراه بیسکویت و میوه پیش از تأسیس جمهوری اسلامی از سال ۱۳۵۵ به یک امر معمول تبدیل شده بود. پس از انقلاب اما توزیع شیر رایگان برای نخستین بار به طور آزمایشی در سال ۷۹ و با پوشش  ۴۲۰ هزار دانش‌آموز اجرا شد و همزمان با اجرای رسمی طرح در سال ۸۰، یک‌میلیون و ۲۰۰هزار دانش‌آموز شیر رایگان دریافت کردند. طی سال‌های ۸۵ تا ۹۴، جمعیت تحت پوشش این برنامه شامل کلیه دانش‌آموزان دوره پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه دوره اول و دبیرستان‌های شبانه‌روزی بوده است.

بر اساس آمار دولتی اعتبار تخصیصی برای توزیع شیر در مدارس از سال ۹۰ تا ۹۴ به ترتیب ۱۱۷ میلیارد، ۱۰۰ میلیارد، ۱۱۷ میلیارد، ۳۰۵ میلیارد و ۲۳۵ میلیارد تومان بوده است و طی این چهار سال به ترتیب ۳۵، ۲۵، ۲۱، ۴۲ و ۵۵ نوبت شیر توزیع شده است. این در حالیست که به دلیل بحران مالی دولت توزیع شیر در سال‌های ۹۵ و ۹۶ با مشکلات بیشتری نسبت به قبل روبرو شده است و حالا هم ظاهرا در سال ۹۷ این طرح اصلا متوقف خواهد شد.

Template Design:Joomla